Okunacak bir dünya
Sen ve Başkaları Yazar: Siska Goeminne-Merel Eyckerman Çeviren-Gül Özlen Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Yazar Siska Goeminne, kısacık öyküsünde biz okurlara pek çok örnek veriyor. Dünya üzerinde yaşayanlara dair farklılıklarla dolu bu örnekler. Okudukça çevremizde aslında tek bir tip insan olmadığının farkına varmamızı sağlıyor böylece. Kitabın arka kapağında yazan şu cümleler “Sen ve Başkaları”nın okunası kitaplar listesinde olması için yeter de artar bile. “Dünya üzerinde milyarlarca insan var. Sevimli insanlar, aksi insanlar, inatçılar ve akıllılar, korkunç ya da komik insanlar... Milyarlarca insan... Ama senden bir tane daha yok.”

Boşluk Yazar: Anna Llenas Çevirmen: Sanem Öge Resimleyen: Anna Llenas Yayınevi: Nesin Yayınevi, Çocuk Cenneti Kitaplığı

Yediden yetmişe herkesin kendisinden bir şeyler bulacağı ortak paylaşımlar vardır. İşte Boşluk, onlardan biri. Hatta bir kez değil defalarca okunabilecek, çizimleri hatta sadece kapak tasarımıyla bile üzerinde uzun sohbetler yapılabilecek bir başucu kitabı olmaya aday. Tek kelimeyle özetleyecek olursak aradığını bulamayanlara adanmış bir kitap diyebiliriz Boşluk için.

KAŞAL Yazar: Kyo Maclear Çizer: Isabelle Arsenault Çevirmen: Gözdenur Çağlayan Yayınevi: Hep Kitap

Kaşal, farklı olmayı övgüyle anlatan büyülü bir hikâye. Bir türlü uyum sağlayamadığını hissetmiş ya da dünyada nereye ait olduğunu sorgulamış herkes için “çok çatal bıçaklı” bir öykü. 2010’da IBBY Genç Engelliler İçin Öne Çıkan Kitaplar Seçkisinde de yer verilen Kaşal, çocuğunuzla doya doya ve eğlenerek okuyacağınız anlatım ve görsellerle dolu. Keyifli okumalar ????