Söyleşiler


Engel Biziz Derneği olarak engelliliğe dair sohbetlerimizle bakış açımızı zenginleştirmek istiyoruz. Bizce engeller bakış açısına o kadar çok bağlı ki.
Umarız bu söyleşiler aracılığıyla amacımıza az da olsa ulaşabiliriz.
10. Söyleşimizde Engel Biziz’e konuk oluyoruz.

Perşembe söyleşilerine kaldığımız yerden devam etme zamanı geldi. Korona günlerinden çok daha önce, söyleşilerimizden onuncusunu yapacak olmanın heyecanı ile kendimize dair bir paylaşımda bulunmayı düşünmüştük. Ancak içinden geçmiş olduğumuz zamanlar planlarımızı bugün hayata geçirme fırsatı buldu bizlere.

Toplum olarak engelli birine nasıl davranılcağını bilmiyoruz! Ben de bilmiyordum. Kızlarımla beraber öğreniyorum.

Canan Çetin ile sevgili Baise Zeybek aracılığıyla tanıştık. Soyadı gibi ilişkilerde de nasıl “çetin” biri olduğunu içten gülüşüne inat hareketleriyle fazlasıyla hissettiriyor bizlere.

Burhaniye’de yaşayan özel gereksinime ihtiyaç duyan bir çocuk annesi olarak yaşadıklarını öğrenmek için çaldık kapısını. O da tüm içtenliğiyle yaşadıklarını bizlerle paylaştı. Çok teşekkür ediyoruz bizlere evini, yüreğini açtığı için.

ENGELSİZ KOCAELİ İÇİN ÇAL NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Öncelikle çalışmanız için kutlamak istiyoruz sizleri. Tek kelimeyle muazzam bir klip izlediğimiz. Heyecanlanarak tebessüm ettiğimiz. Ancak kamera ve teknik kısımlara gelene kadar birçok hazırlık süreci olduğunu tahmin edebiliyoruz. O yüzden bir söyleşi aracılığıyla hem kendi merakımızı hem de bizleri takip eden insanları bilgilendirmek istiyoruz. Bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

İDAFİZ ve Fizyoterapide Yeni Yaklaşımlar Üzerine

Telefon, tablet, bilgisayar kullanmaktan omuzlarınız mı ağrıyor? Peki ya bu oturuş bozukluğu vücut şeklinizde ciddi değişikliklere neden olabilir mi? Özel eğitimde fizyoterapinin etkisi var mı? Skolyozunuz var mı? Peki skolyozla nasıl yaşayabilirsiniz? Hepimizin merak ettiği ve ilk aklımıza gelen sorularımızın cevaplarını alabileceğimiz bir kuruma konuk oluyoruz bu haftaki söyleşimizde. İDAFİZ Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne.

İdafiz öyle bir kurum ki hizmetlerinin birçoğunu ücretsiz ve gönüllü yapıyor üstelik.

“Ya sen evinde otursana! Dışarıda ne işin var?”

Burhaniye sokaklarında oradan oraya hiç yılmadan dolaşan, sivil toplum kuruluşlarında da aktif olan bir konuğumuz var bu haftaki söyleşimizde. Sevgili Baise Zeybek.

Başta kaynaştırma olmak üzere, engellilerin hayatla bağlarını güçlendiren tüm beceri alanlarına destek olmaya çalışan SERÇEV’e konuk oluyoruz bu haftaki söyleşimizde.

Dayanışma, birlikte hareket etmek, ekip olmak! SERÇEV’in başarısının ilk fark edilen özellikleri. Ve SERÇEV yıllardır bu güzel bağlarıyla birçok başarıya imza atıyor, engelleri kaldırmaya çalışıyor.

Çanakkale Boğazını geçerek gümüş madalya kazanan sevgili Tuna ve annesi Gül Nur Tunca’ya konuk oluyoruz bu haftaki söyleşimizde.

Zorlu bir akıntıya karşı yüzme yarışına katılan bir çocuk. Hem de otizmli... Sponsor arayışında olan `Tuna Balığı`nın bu çağrısını da söyleşimiz vesilesiyle paylaşmak istiyoruz.

Bu haftaki söyleşimiz Hayat`ın annesi Pınar Özdemirci`yle

Engel Biziz Derneği olarak engelliliğe bakış açımızı zenginleştirecek sohbetlerimize bu hafta Pınar Özdemirci konuk oluyor.

Bu haftaki söyleşimiz görme üzerinden bir bakış açısı sunuyor.

Görme engelliler için bir kütüphanenin varlığından haberdar mısınız? Hem de bu kütüphanenin gönüllü bir emekle oluşturulduğundan. İşte bu söyleşimizde bu oluşumun direktörü sevgili Engin Yılmaz’a konuk oluyoruz.

İyi bir ekip kurunca engelleri umursamıyorum!

Engellileri hayatın içinde ve normal bir birey olarak görmekle başlamalı her şey.