Engel Biziz Derneği, Telefon, tablet, bilgisayar kullanmaktan omuzlarınız mı ağrıyor? Peki ya bu oturuş bozukluğu vücut şeklinizde ciddi değişikliklere neden olabilir mi? Özel eğitimde fizyoterapinin etkisi var mı? Skolyozunuz var mı? Peki skolyozla nasıl yaşayabilirsiniz? Hepimizin merak ettiği ve ilk aklımıza gelen sorularımızın cevaplarını alabileceğimiz bir kuruma konuk oluyoruz bu haftaki söyleşimizde. İDAFİZ Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne.

İdafiz öyle bir kurum ki hizmetlerinin birçoğunu ücretsiz ve gönüllü yapıyor üstelik.

İDAFİZ ve Fizyoterapide Yeni Yaklaşımlar Üzerine

Telefon, tablet, bilgisayar kullanmaktan omuzlarınız mı ağrıyor? Peki ya bu oturuş bozukluğu vücut şeklinizde ciddi değişikliklere neden olabilir mi? Özel eğitimde fizyoterapinin etkisi var mı? Skolyozunuz var mı? Peki skolyozla nasıl yaşayabilirsiniz? Hepimizin merak ettiği ve ilk aklımıza gelen sorularımızın cevaplarını alabileceğimiz bir kuruma konuk oluyoruz bu haftaki söyleşimizde. İDAFİZ Fizyoterapi ve Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne.

İdafiz öyle bir kurum ki hizmetlerinin birçoğunu ücretsiz ve gönüllü yapıyor üstelik.

Sevgili Dilay Yavuz Tunç, öncelikle bize kurumunuzdan bahsetmenizi isteriz. Ne zaman ve hangi amaçlarla kurdunuz İdafiz’i?

Merhaba, İDAFİZ hocam ve eşim Fizyoterapist Uğur Tunç ve benim bir süredir kurduğumuz bir hayalken Nisan 2017’de açılışını yaptığımız İstanbul’da ki kariyerimizi tamamen bambaşka bir noktaya taşıyan bir merkez.

Amacımız bölge halkına biyopsikososyal çerçevede; ulaşılabilir, güncel ve bilimsel yaklaşımlar ile tamamen bireysel çalışan, koruyucu ve terapötik fizyoterapi danışmanlık hizmeti sağlamak.


Bildiğimiz kadarıyla böylesi bir hizmet veren Körfez’de ilk ve tek kurumsunuz. Daha önce yapılmamış olan bir şeyi hayata geçirmek size neler hissettiriyor? İlk olmanın zorlukları oldu mu?

Bu çok çok heyecan verici bir durum. İlk olmanın tabi ki zorluklarını yaşadık, yaşıyoruz ama fizyoterapi her yaştan, her meslekten, hemen her bireye hitap eden bir alan. İnsanlar artık sadece hastalık hallerinde hastanelerde aldıkları fizik tedavi hizmeti ve fizyoterapi danışmanlığı arasındaki farkı biliyor, bilmeyenler ise hızla öğreniyorlar. Bu nedenle karşımıza çıkan zorlukları el ele daha kolayca atlatabiliyoruz.


Fizyoterapi deyince akıllara genel olarak bedensel engelliler geliyor. Ancak bilimsel araştırmalar ve yeni gelişmeler fizyoterapinin özel eğitimde büyük bir boşluğu doldurduğu yönünde. Özel eğitime ihtiyacı olan bireyler için uygulanan fizyoterapi yöntemlerinden bahsedebilir misiniz?

Nörobilim her alanda olduğu gibi bu alanda da hızla ilerleme kaydediyor. Nörobilim ışığında fonksiyonel ve koruyucu fizyoterapinin riskleri minimize etmek ve kişinin fonksiyonel kapasitesini, özgürlüğünü desteklemek adına önemi ise gün geçtikçe hak ettiği değeri görmeye başlıyor. Özel eğitim gereksinimi duyan bireylerde kişisel ihtiyaçlarına uygun çok geniş kapsamda fizyoterapi programları çizilebilir. Temel olarak daha güvende, özgür, güçlü ve başarabilir hisseden bireyler için özel eğitim sürecinde çok büyük bir destek sağlamanın yanında beyinde birçok pozitif gelişimi desteklemek mümkün.

Sizlerin İdafiz olarak özelde uyguladığınız farklı yöntemler var mı?

İDAFİZ’in farklı olan yanı uygulama tekniklerinden ziyade danışanlarımıza yaklaşımı. Biz karşımızdaki insanı gerçekten dinlemenin çözümün en büyük adımı olduğuna inanıyoruz. Yine aynı şekilde günlük yaşam aktiviteleri adına farkındalık kazandırmak ve uygun düzenlemeleri sağlamak en önemsediğimiz başlıklardan. Biyopsikososyal çerçevede yaklaştığımız ve güncel bilimsel çalışmalar ışığında çalıştığımız merkezimiz bu yönüyle bireysel ve farklıdır.


Sosyal medya hesaplarınızı çok aktif kullanıyorsunuz. İnsanlara kendi bedenlerini daha iyi tanımalarına yönelik oldukça yararlı ve tavsiye veren birçok paylaşımınız var. Dikkatimizi çeken bir paylaşımınızda Skolyoz Okulu’ndan bahsediyorsunuz. Peki nedir bu Skolyoz Okulu?

Skolyoz okulu benim çok kıymet verdiğim bir proje. Bu sebepten dikkatinizi çekmiş olmasına ayrıca memnun oldum. Skolyoz Okulu’nun bir adımı, bu alanda yetkin fizyoterapistlerimiz tarafından yapılan objektif skala testlemeleri ve değerlendirmeler ardından, üç boyutlu terapötik egzersiz programı çizilen, skolyoz ve omurga eğrilikleri fizyoterapisi hizmetinin yoğunlaştırılmış hali. Herhangi bir sebepten merkezimize olması gereken sıklıkta gelemeyen veya skolyozunun durumu itibari ile çok daha yoğun çalışmamız gereken danışanlarımıza sağladığımız bir hizmet. Genelde şehir dışından takip ettiğimiz okul çağındaki danışanlarımızın tatil zamanlarında talep gösterdiği bu adım dışında projemiz aynı zamanda okullarda öğrenciler, öğretmenler ve veliler bazında bilgilendirme seminerleri yaptığımız bir sosyal sorumluluk ayağıyla da ilerleme göstermektedir. Faaliyet yürüttüğümüz bu bölgede sizlerin yaptığı çalışmalardan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Yaptığınız gönüllü çalışmaların daha fazla Körfezli insana ulaşmasını diliyoruz. Yollarımızın daha sık karşılaşması umuduyla bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkürler. Dört yapraklı yoncalarımız sizlerle daha da büyüyor.


Son olarak eklemek istekleriniz?

Kocaman bir teşekkür eklemek isterim. Yaptığınız işleri yakından takip eden bir vatandaş olarak sağladığınız karşılıksız faydanın giderek büyüyecek bir iyilik akımı olacağına inanıyorum.

About

About

About

About

About

About